10 Ağustos 2020 Pazartesi

Sporun Kısa Tarihsel Gelişimi

             TDK’ya göre spor “Bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümü” olarak tanımlanmıştır. Biz bu yazımızda, kısa bir şekilde sporun ortaya çıkışını, gelişimini ve günümüze kadar olan sürecini kısa bir şekilde özetleyeceğiz.

Amatör olarak 19. Yüzyılda (1800-1899) ortaya çıkan spor, 20. Yüzyılda (1900-1999) itibaren günümüze kadar çağdaş bir etkinlik hâline gelmiştir. İlk olarak amatörlük kavramına bağlı olarak gittikçe daha geniş kitlelere ulaştı.Teknolojinin gelişimi ile sporun uluslararası iletişimi arttı. Olimpiyat oyunları ve büyük spor turnuvaları gibi organizasyonların sayısı gittikçe fazlalaştı. Sporun dünya organizasyonu hâline gelmesi sonucu, sporcuların daha başarılı olmak adına doping kullanmaları ve siyasetin işin içine girmesi bazı sıkıntılara yol açtı.

Sporun gelişmesi ve büyük kitlelere ulaşmasının, sahne sanatlarının seyircisi adına olumsuz bir tablo oluşturduğu gözlemlenmiştir. Geldiğimiz noktada özellikle futbol, dünyanın en çok takip edilen spor etkinliğidir. Günümüzde iyice profesyonelleşen spor üzerinden, birçok sporcu büyük ücretler kazanmaktadır. Ayrıca günümüz koşullarında sağlıklı yaşam için, birçok insan gerekli tedbirli almak kaydıyla sporla uğraşmaktadır.

Yazılı Kaynaklar: 
sozluk.gov.tr, spor maddesi.
Grand Master Genel Kültür Anskl. 6, sf. 1348, spor maddesi.

Görsel Kaynaklar: 
https://bit.ly/31A3sqW
https://bit.ly/3aivFX9

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaşlı Ama Vazgeçmeyen Bir Ronaldo Portresi

       2020-2021 Şampiyonlar Ligi son 16 turunda, Porto evinde Juventus'u ağırladı. Porto'nun 2-1 kazandığı maçın biraz değerlendirm...