30 Kasım 2020 Pazartesi

Burası Türkiye Erol Hocam

        Beşiktaş, 15 yıl sonra deplasmanda Fenerbahçe’yi 4-3 mağlup etti. Kadro üstünlüğünü iyi oyuna çeviremeyen Fenerbahçe’nin bu mağlubiyeti hak ettiğini düşünüyorum. Futbol, bireysel yetenekli oyuncularınızı takım hâline getiremediğiniz zaman, hiçbir iyi sonuç alamadığınız bir oyun. Fenerbahçe dün, bunun iyi bir örneğini verdi.

        Maçlar seyircisiz oynanıyor. Oyuncuların istencini artırmak zor oluyor. Bunun için bire bir, grup ve takım halinde özel konuşmalar ve hazırlıklar yapmak gerekebiliyor. Maça kadar yapılan bu hazırlıklar da her zaman sonuç vermeyebilir. Maç içinde uyku modunda oynanan oyuna müdahale için deyim yerindeyse kenardan “kendini parçalaman, atlaman zıplaman, takımın dışındaki etmenlere gözdağı vermen” gerekebiliyor.


         Türkiye’de özellikle büyük kulüplerde her zaman “demir yumruk” dediğimiz tipte başkana yana hocaya ihtiyaç vardır. Hatta Türkiye’de yaşamak için temel şartlardan biridir. İdeal olarak yeri geldiğinde “damarına bastıklarında damarlarına basacaksın.”

        Ülkemizde futbol profesyonel gibi gözüken amatör bir oyundur. Toplumsal olarak da “efendi insan” pek sevilmez. Erol Hoca’nın en büyük sıkıntısı budur: Fazla efendi. Olmaz. Taraftarlar oyuna profesyonel olarak bakmazlar. Kazandığın zaman kral, kaybettiğin zaman ziyan olursun. Hele bir de kendi haklarını şiddetli bir şekilde savunmayan birini görünce iyice çileden çıkarlar.


        Basın toplantılarında izlediğim kadarıyla Erol Bulut’un Türkçesi ve karşı tarafa geçirdiği duygu çok zayıf. Bu basın toplantıları, takımına karşı haksızlıkları dile getirebileceği ve rakiplerine mesaj vermek için uygun alanlardır. Bunları iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Lider olunmaz, lider olunur tezine katılmıyorum. Çalışırsan ve eksiklerini kapatırsan iyi bir lider olursun.

        Fenerbahçe’nin bu geniş kadrosunun kazanımı ile şampiyonluk yarışı içinde olacağını ama Fenerbahçe kulübünün her alanda “reste rest” anlayışına geçmemesi durumunda ligi ikinci ya da üçüncü sırada bitireceğini düşünüyorum. Şampiyonluk yarışında Başakşehir ve Beşiktaş’ı da görüyordum. Galatasaray’ı dünün koşullarına es geçmiştim ama artık arkasında duracağım görüş şu olacaktır. Bu lig mevcut hâlinde Fenerbahçe ile Galatasaray arasında geçer. Beşiktaş devre arasında gereken takviyeler yaparsa yarışa dahil olur. Başakşehir lig, Avrupa Kupası, Türkiye Kupası ve diğer etmenler dolayısıyla ligi üçüncü veya dördüncü olarak tamamlayacaktır.

2020-2021 Lig Sıralaması Tahminleri

1. Galatasaray
2. Fenerbahçe
3. Beşiktaş
4. Başakşehir
5. Alanyaspor
6. Trabzonspor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaşlı Ama Vazgeçmeyen Bir Ronaldo Portresi

       2020-2021 Şampiyonlar Ligi son 16 turunda, Porto evinde Juventus'u ağırladı. Porto'nun 2-1 kazandığı maçın biraz değerlendirm...