25 Kasım 2020 Çarşamba

Galatasaray Para Birimi "Galtoken"

    Merhaba. Galatasaray bugün, Socios ve Paribu işbirliğinde bir sponsorluk anlaşmasına imza attı. Öncelikle Galatasaray'ı bu sponsorluk anlaşmasını yaptığı için tebrik ediyorum.


        Şimdi bu sponsorluk anlaşmasının içeriğine geçelim. Geçmeden önce şunu belirtmek istiyorum. Kripto para, Bitcoin, Ethereum vb. kavramlar gündemde, ama bunların tam olarak ne olduğunu anlamak pek güç. Çünkü bunlar kelime olarak da, anlam olarak da yabancı kavramlar. Bu kavramların ne olduğu konusuna tanıtımda değinilmesi gerekiyordu diye düşünüyorum, ama değinilmedi.


       Biz değinmeye çalışalım. Kripto para, yani şifrelenmiş sanal para, internet üzerinde alınıp satılan, değeri inen çıkan bir sanal paradır. Bitcoin ve Ethereum ise sanal para birimleridir. Bu para birimleri bildiğimiz ekonomiden bazı benzerlikler de taşımaktadır. Mesela arz ve talebe göre değerleri, klasik (Lira, Dolar) para birimleri karşısında değer kazanmakta ve kaybetmektedir.

        Bu para birimleri Paribu gibi yerler vasıtasıyla, sistemin anlaşmalı olduğu 7 banka hesabı üzerinden alınıp satılabilmektedir. Socios ise kulüp ve taraftarları buluşturan, kulüplere maddi katkı sağlayan, taraftarların hem yatırım, hem de takımları üzerinde söz sahibi olmasına imkan sağlayan bir oluşumdur. Bu karşılıklı işlem Türkiye'de Paribu üzerinden gerçekleşecektir.

     Galtoken'lar 26 Kasım 2020 sabahı Paribu üzerinden satışa sunulacaktır. Taraftarların aldığı bu tokenlar sistem üzerinde sanal bir cüzdanda saklanacaktır. 7 gün, 24 saat açık olan Paribu alanında, taraftarlar Galtokenlarını istedikleri zaman alıp satabilecekler, Galatasaray kulübünün projelerinde söz sahibi olabileceklerdir. Ayrıca Galtoken sahipleri GS Store'lardaki ürünleri indirimli olarak satın alabilecekler.

Kaynaklar ve Ek Bağlantılar:

https://www.paribu.com/#/
https://www.galatasaray.org/haber/kulup/gal-fan-token-artik-paribu-da/47578
https://www.socios.com/tr/
(Bağlantıların erişim zamanı, 25/11/2020, 16:45)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaşlı Ama Vazgeçmeyen Bir Ronaldo Portresi

       2020-2021 Şampiyonlar Ligi son 16 turunda, Porto evinde Juventus'u ağırladı. Porto'nun 2-1 kazandığı maçın biraz değerlendirm...