2 Aralık 2020 Çarşamba

Türkiye Futbolunun Müzmin Hastalığı “Sabırsızlık”

        Jose Mourinho Tottenham’da bir senesini doldurdu. Geçen sene tam olarak istedikleri gibi gitmemişti. Tivibuspor’a verdiği röportajda zaman ve sabır konusuna değindi. Antrenörlerin her zaman mükemmeli istediğini fakat bunun zaman aldığını belirtti. Bu durumu Chelsea, Manchester United, Liverpool, Manchester City örnekleriyle destekledi.

Bu konuyu Türkiye futbolu açısından değerlendirirsek takım ve oyuncu performansı konusunda oldukça sabırsızız. Çok az bir süre içinde takım ve oyunculardan yüksek başarım bekliyoruz. Futbol içinde o kadar fazla değişkenin olduğu bir oyun ki, hızlı bir şekilde başarı beklemek çok büyük haksızlık.

Takımlara başkanlar, yöneticiler, hocalar ve oyuncular gidip gelecektir. Her takımın uyumu ve başarımı kazanma oranı farklı olsa da iyi planlama yaptığınızı düşünüyorsanız, en azından 1 sene hocaya ve oyunculara şans tanımalısınız. Fakat ülkemizde bu yapılmıyor. Takım iyi sonuçlar alamayınca ilk olarak hedef tahtasına hocalar oturtuluyor.

Hocalar gittikten sonra yerine gelen hocalar da istisnalar hariç aynı sonucu alıyor. Çünkü geldiği takım kendi kurduğu takım değil. Yeni hocanın gelmesiyle takımlar biraz hareketlense de zaman içinde bunun da çözüm olmadığı anlaşılıyor.

2020-2021 Türkiye liginde benim takip ettiğime göre şimdiye kadar beş hocanın görevine son verildi. Bunların ikisi yerli, üçü ise yabancı. Yıl sonunda görülecektir, bu hoca değişiklerini yapan takımlar yine de istedikleri sonuca ulaşamayacaklardır.

Avrupa bu konuda tabi ki, bizden daha iyi durumda. Hocalar başarısız oldukları ya da takımın daha tam olarak hazır olmadığı zamanlar, çok rahatlıkla “zamana ihtiyaçları” olduklarını belirtiyorlar. Basın ve taraftarlar da bu durumu anlayışla karşılıyorlar. Tabi işler iyice kötü gidip sarpa sarmaya başlayınca kaçınılmaz son, onlar için de geçerli oluyor.

Sonuç itibariyle bir organizasyon, takımını iyi planlamalı, buna en az 1 sene sabretmelidir. İstikrarsız takımlar zaten bir süre sonra, var olan inançlarını kaybedecekler ve fırtınaya yakalanan bir gemi gibi sağa sola yalpalayıp bir kurtarıcının gelmesini bekleyecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaşlı Ama Vazgeçmeyen Bir Ronaldo Portresi

       2020-2021 Şampiyonlar Ligi son 16 turunda, Porto evinde Juventus'u ağırladı. Porto'nun 2-1 kazandığı maçın biraz değerlendirm...