17 Şubat 2021 Çarşamba

Yaşlı Ama Vazgeçmeyen Bir Ronaldo Portresi

     2020-2021 Şampiyonlar Ligi son 16 turunda, Porto evinde Juventus'u ağırladı. Porto'nun 2-1 kazandığı maçın biraz değerlendirmesini, fazlaca Ronaldo'nun performansını işleyeceğiz.

MAÇIN KISA DEĞERLENDİRMESİ

      Porto maça üçüncü bölgede yaptığı pres sonucu attığı golle başladı. Bu gole rağmen Juventus, birinci bölgesinden pas yaparak çıkmaya devam etti. Zaman ilerledikçe Porto, savunmasını kendi birinci ve ikinci bölgesinde yaptı. Porto, ikinci yarının başında bulduğu erken golle de, Juventus'a karşı yapabileceğinin en iyisini yaptı ve maçı 2-1 kazandı.

RONALDO NE YAPTI?

    Maç boyunca Ronaldo'nun pek etkili olduğunu söyleyemeyiz. Genelde Juventus için pek iyi bir akşam değildi. Juventus'un bu bocalamaları içinde Ronaldo, beklediği topları alamayınca, zaman zaman orta sahaya gelip arkadaşlarıyla top alışverişinde bulundu. 

    Şunu kabul etmeliyiz ki, artık "daha ekonomik ve sonuca odaklı bir Ronaldo" var. Artık Ronaldo'dan eskiden olduğu gibi göz kamaştırıcı çalımlar ve aldatmacalar bekleyemeyiz. Sadece kaleye yakın yerlerde o üstün becerilerini kullanmayı deneyebilir. Değişen zaman, yaşlanmak, taktikler vb. Değişmeyen tek şey, Ronaldo'nun kaybetmeye olan tahammülsüzlüğü. 

    Skor oyunun sonlarına doğru 2-1 olduktan sonra Juventus, beraberlik için rakip kaleye yüklendi. Maç bitmek üzereyken Ronaldo'ya, ceza sahası içinde bir müdahale yapıldı. Hakem oyunu devam ettirdi ve maçı bitirdi. Ronaldo maçın bitmesiyle hakeme sert ve yoğun bir itiraz yaptı.

    İşte değişmeyen şey bu: Ronaldo. Onu farklı kılan bu. Herkes gol atıyor, herkes asist yapıyor, herkes koşuyor, herkes mücadele ediyor, fakat sürekli vazgeçmemeyi başaran çok az futbolcu, hatta insan var. Bunların başında da Ronaldo geliyor.

    Juventus'un bu kadar kötü oynadığı ve rakibine psikolojik üstünlük kuramadığı maçta bile Ronaldo, bazen abartılı hareketlerle bile olsa takım arkadaşlarını oyunun içinde tutmaya çalıştı.

    Ronaldo futboldan maddi ve manevi birçok başarı kazandı, fakat o iyi anlamda bir doyumsuz. Ayrıca, şunu da biliyor ki, o artık yaşlanıyor. Sadece göze hoş gelen işe yaramaz çalımlarla kendini yormak ve zaman kaybetmek istemiyor. Kafasında genellikle kendi gol hanesini yükseltme düşüncesi var. 

    Ronaldo gelmiş geçmiş en iyi oyuncu mu, bilinmez ama, o meydan okuma konusunda bir cesaret timsalidir. United'da, Real'de ve son olarak Juventus'ta yeni başarılar kazanmak konusunda oldukça ısrarcı.

    Porto maçını Ronaldo aklına kazıdı. Porto'yu Torino'da Ronaldo tarafından hazırlanmış güzel sürprizler bekliyor. Çünkü Ronaldo, Juventus'la beraber her türlü zorluğa rağmen Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırarak tarihe adını yazmak istiyor.

Kaynaklar ve Ek Bağlantılar:
Fotoğraflar: Beinsport Türkiye.

Maç Bilgileri: https://bit.ly/2LYUmQG

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yaşlı Ama Vazgeçmeyen Bir Ronaldo Portresi

       2020-2021 Şampiyonlar Ligi son 16 turunda, Porto evinde Juventus'u ağırladı. Porto'nun 2-1 kazandığı maçın biraz değerlendirm...